sobota, 4 kwietnia 2015

Kilka gazów o których trzeba coś wiedzieć

Przedewszystkim trzeba wiedzieć co nieco o tlenie O2

Tlen jest pierwiastkiem który w normalnych warunkach występuje w formie dwuatomowej czyli ma postać O2 . Jest bezbarwny i bezwonny, cięższy od powietrza. Podtrzymuje reakcje spalania czyli właśnie gwałtowne łączenie się innych pierwiastków z tlenem. Jest też słabo rozpuszczalny w wodzie oraz niezbędny do podstawowych funkcji życiowych.

Kiedy chcemy odróżnić tlen od innego gazu możemy włożyć do próbówki żarzące się łuczywko. Powinno wtedy zapłonąć jasnym światłem.




Kolejnym ważnym gazem jest Wodór H

Wodór to najlżejszy gaz, jest około 14,4 raza lżejszy od powietrza. Jest bezbarwny i bezwonny. Słabo rozpuszcza się w wodzie. Jest to pierwiastek o przeciętnej aktywności jednak w podwyższonej temperaturze reaguje z aktywnymi metalami oraz większością niemetali. Na uwagę zasługuje reakcja wodoru z tlenem która jest wybuchowa w szczególności w proporcji 2:1. Produktem tej reakcji jest woda.

Kiedy przyjdzie wam do rozróżnienia wodoru od innego gazu to wystarczy go podpalić ponieważ czysty wodór spala się z charakterystycznym pyknięciem.




Tlenek węgla (IV) CO2

Dwutlenek węgla jest około półtora raza cięższy od powietrza. W powietrzu które wdychamy jest go około 21 % natomiast wydychanym około 4-5 % mniej. Duża ilość tego gazu w powietrzu wywołuje zmęczenie rozdrażnienie i ból głowy. Tlenek węgla (IV) jest bezbarwnym i bezwonnym gazem, dobrze rozpuszcza się w wodzie (woda sodowa czyli po prostu gazowana). CO2 jest też tak zwanym gazem cieplarnianym czyli ma zdolność gromadzenia ciepła.

Żeby go odróżnić wykorzystujemy wodę wapienną która w obecności Dwutlenku węgla mętnieje.
Uwaga nie mylić tego gazu z tlenkiem węgla (II) czyli czadem, który jest lżejszy od powietrza, silnie trujący i wiąże się z krwią około 300 razy łatwiej niż tlen.




Azot N2

Jest biernym składnikiem powietrza, nie podtrzymuje funkcji życiowych między innymi dlatego żę jest bardzo mało aktywny. W powietrzu pełni rolę rozpuszczalnika tlenu ponieważ oddychanie czystym tlenem skończyłoby się wyniszczeniem organizmu.Azot jest bezbarwnym i bezwonnym gazem nieco lżejszym od powietrza. Jest bardzo mało aktywny i słabo rozpuszczalny w wodzie jednak pod zwiększonym ciśnieniem rozpuszcza. Wykorzystuje się go w wielu nawozach dl roślin.
Ciekawostka: Już nie stosuje się tak jak kiedyś tego gazu przy butlach dla nurków. Azot wtedy rozpuszczał się w ich krwi i proces wypływania na powierzchnię trwał znacznie dłużej gdyż szybkie wynurzenie spowodowałoby zmniejszenie ciśnienia i rozerwania człowieka od środka. Za to aktualnie wykorzystuje się hel.
Pewnie większość z was słyszała też o ciekłym azocie, potrafi on bardzo silnie mrozić...




Helowce czyli He, Ne, Ar, Kr, Xe, Rn

Helowce nie wchodzą praktycznie w reakcje ponieważ mają oktet lub dublet (w przypadku helu) elektronowy na ostatniej orbicie, dlaczego akurat tak wyjaśnię kiedy indziej.

Hel najlżejszy z gazów szlachetnych. Jest ponad 7 razy lżejszy od powietrza. Odkryto go na słońcu gdyż daje on charakterystyczną barwę po podgrzaniu. Stąd też nazwa hel - od helium czyli słońce

Neon i Argon pobudzane prądem elektrycznym świecą na niebiesko i czerwono. Wykorzystuje się je w lampach reklamowych czyli właśnie w tych znanych wszystkim neonach
Krypton oraz ksenon również świecą i znalazły zastosowanie w niektórych lampach

Radon występuje w bazdzo niewielkich ilościach w powietrzu. Tak zwane kompiele radonowe są stosowane w leczeniu niektórych chorób.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz